Pro rybáře je lov ryb především relax. Zvláště v létě jsou ale rybníky, přehrady a přístupné břehy řek doslova obsypány lidmi. A tak se musí s rybářským vybavením, kterého není zrovna málo, zajet dál, do těžko dostupných terénů. Jak si nezkazit den autem zapadlým v bahně nebo přenášením báglů s výstrojí po nepřístupných cestách? Pan Radek Diviš, profesionální rybář, otestoval pracovní čtyřkolky. Je lepší ta s volantem nebo s řídítky?

Nejčastěji se píše o čtyřkolkách a neukázněných frajerech, kteří ruší klid a všem lezou na nervy. Ale je už velká řada rybářů, kteří na tomto stroji jezdí lovit a doporučují ho dál. Jde o úsporného a spolehlivého parťáka jak na ryby, tak na chatu.

Pro klid u vody je lépe zajet dál

Rybaření je relaxace, když ševelí rákosí a vy sedíte v klidném stínu vrbiček a můžete vypnout od všech starostí, stresů a hluku. Snad proto je to dnes tak oblíbený koníček. Podle Radka Diviše je v Českém rybářském svazu registrovaných na 240 tisíc rybářů a další desítky tisíc loví v soukromých revírech nebo jezdí na výpravy do zahraničí. Jak potom ale najít klid u vody? Je dobré najít si své místečko daleko od lidí a od sjízdných cest. „A na to právě výhodně využijete čtyřkolku,“ říká Diviš, vydavatel časopisu Český rybář. Překvapilo mě, co všechno je schopna vyjet a jakými šílenými terény projet. Auto jsem nechal na parkovišti a krásně si dojel po silnici kus dál, lesní rozbitou pěšinou a strmým skalnatým břehem a přes bláto až k vodě, daleko od všech“. Jako profesionální rybář už častokrát zažil adrenalinové situace ještě před rybolovem – auto vyprošťoval z bahna traktorem nebo balancoval na hraně srázu. „Lepší adrenalin je, když vám ryba zabere a vy ji zdoláváte. To je příjemnější starost,“ směje se rybář. A dodává, že čtyřkolku využívají už i kolegové rybníkáři – při výlovech rybníků nebo vypouštění přehrad. „Rychle se přesouvají těžkým terénem po plážích a březích a vozí lidi i materiál na místo, kde je třeba“.

Na čtyřkolku vám stačí řidičák typu B. Má automatickou převodovku, komfortní řízení a dobrou ovladatelnost. Nemusíte být super zkušený jezdec, abyste projel i horší terén. „Jediné, před čím varuji, jsou hluboké bahnité jámy a vodní proud. Čtyřkolka je na práci, a ne na kaskadérské kousky, to je zrádné a lehce tu zůstanete. Čtyřkolka má sice naviják, kterým se můžete vytáhnout, ale nesmíte ji úplně utopit.

 

Vybavení: víc prutů, člun a věci na kempování

K dnešním trendům rybaření patří pořádné vybavení. Dnes už nevystačíte prutem a podběrákem jako naši dědové. „Když se jede na kapry, tak vezete třeba 2 pruty, na každém naviják, pak máte podběrák, stojan na pruty, swingery, krmení, návnady, kufr s náhradními olůvky, podložku pod ryby, vezírek na úlovky, pláštěnku, stoličku na sezení, rybářský deštník... Pokud se jede na dravce na několik dnů k vodě, tak je toho mnohem víc – věci na nocování v přírodě a další rybářské náčin,“ vyjmenovává vybavení rybář a vrací se k další specifické věci: „Na zavážení při zakrmování lovného místa nebo na umístění montáže, například při lovu sumců dále od břehu, je potřeba mít loď. Často vozím nafukovací člun nebo pevnou loď“.

 

FIN DSC3853

Na čtyřkolku CFMOTO Gladiator UTV1000 EPS se vám pohodlně vejde kompletní výbava na ryby a na korbu klidně i káď. A za špatného počasí se můžete schovat do vytápěné kabiny.

Co se na čtyřkolku všechno vejde?

 • Pruty, navijáky, stojan na pruty
 • Taška s nástrahami a krmení (boxy, tašky, baťůžky na rybářskou bižuterii nebo krmení)
 • Podběráky
 • Vezírky, kýbly nebo i kádě na ryby a samozřejmě ryby
 • Lehátko nebo polohovací rybářské křeslo
 • Kalhoťáky na brodění, oblečení, gumáky
 • Různé elektronické hračky – swingery, echoloty a další
 • Stan, karimatka, spacák na přespání na místě
 • Nafukovací člun a výbava k němu
 • Schůdky (provazový žebřík) nebo rýč na zdolání vysokého břehu
 • Gril na čerstvou rybku, plynová bomba na čaj nebo kávu, doplňky na vaření

 

S prckem na ryby? Proč ne!
Hodně rybářů s příchodem potomka odkládá pruty do komory a nechává koníček stranou. To je ale škoda. Rybaření se předává z otce na syna, i s malým děckem můžete vyrazit k vodě. Jen to chce brát větší ohledy a celou rybářskou výpravu dítěti přizpůsobit.

 

Takovou výbavu už prostě jednoduše nedáte do ruksaku na kolo, je to hodně kil a hodně materiálu, který chtě nechtě s sebou taháte a přenášíte z místa na místo. Čtyřkolka má tu výhodu, že na ni všechno pěkně vyskládáte a můžete vyrazit.

 

FIN DSC3753

Ve standardní výbavě každé čtyřkolky CFMOTO je přední naviják a homologované tažné zařízení. Člun tak můžete dát na vozík za stroj a jednoduše ho spustíte do vody nebo vytáhnete z vody.

 

Velká čtyřkolka „autíčko“ nebo klasická „řídítková“

Každá z předvedených modelů čtyřkolek CFMOTO Gladiator, které dováží do České republiky firma Journeyman, má něco do sebe. To, co je pro ně společné je, že jezdí na benzín, mají přední naviják a homologované tažné zařízení a dovozce na ně dává nadstandartní 3-letou záruku a doživotní záruku na rám. A taky že projedou neskutečným terénem - lesem, kamením, bahnem i vodou.

Velký model CFMOTO Gladiator UTV1000 EPS, tzv. UTVčko, je velmi pohodlná a vejdou se do ní 3 lidé. Má vnitřní úložné prostory pod sedadly a na korbě, která je větší než EURo paleta, uveze náklad až do nosnosti 365 kg. Řídí se jako auto a pohání ji klasický 4-taktní 8-ventilový dvouválec s maximálním výkonem 85 koní. Čtyřkolka má volant, automatickou převodovku s uzamykatelnýmpředním i zadním diferenciálem a variátorem převodů. Největší výhodou je ale její krytá kabina volitelně i s topením, takže se do ní jednoduše schováte, když je venku lijavec nebo velká zima.

Rybaření je životní styl, zábava a sport. A dnes už zdaleka ne jen pro muže. Rybářek je u nás čím dál víc. A proč ne, navíc čtyřkolku bez potíží může řídit i žena

 

Klasická čtyřkolka CFMOTO Gladiator X520 je jednou z nejdostupnějších, a z hlediska poměru výkon/cena, také velmi oblíbenou čtyřkolkou na trhu.  Má menší rozvor kol a řídí se řídítky. Má ale také přepínatelný pohon 4x4 s možností uzamčení předního i zadního diferenciálu, nebo praktické ocelové nosiče či prostornou schránku pod sedlem. A pro spolujezdce opěrku a madla. Přední i zadní brzdy jsou hydraulické kotoučové, odpružení nezávislá a seřiditelná. Zajímavé jsou i volitelné doplňky – krytý úložný box, vyhřívané rukojeti a páčka plynu nebo ochranné rámy. Co je u ní jedinečné je velikost a hmotnost 345 kg, díky které se vejde do dodávky a můžete ji jednoduše převézt třeba na chatu nebo na dovolenou.

 

FIN DSC3735

CFMOTO Gladiator X520 si jednoduše sbalíte s sebou na cesty

 

Češi jsou skvělí rybáři, svět nás oceňuje

Rybaření je sport, ve kterém se dá i soutěžit v různých disciplínách v rámci v mezinárodní organizace sportovních rybářů CIPS, která rozvíjí závodní činnost v rámci sportovních federací. Napříč technikami jsme v České republice velice úspěšní. Máme mnoho mistrů světa a Evropy třeba v lovu kaprů nebo v technice přívlač.Je to samozřejmě o tréninku, zapálení, ale i o vybavení,“ dodává ještě Radek Diviš, když vyjmenovává sportovní disciplíny.

O rybářích se vypráví vtipy, že jsou sedmilháři, co se míry chycených úlovků týče. Ale díky fotografiím a moderním přenosným vahám lze dnes téměř každý trofejní úlovek dost přesně zdokumentovat. Mezinárodní organizace IGFA zastřešuje kontrolu a světové rekordy se evidují. Největší sumec byl uloven Italem Dino Ferrari na řece Pád, jeho dravec měřil 2,7 metru a vážil 127 kg! Trofejním úlovkem v Čechách je štika dlouhá 137 cm, vážící přes 28 kg nebo Amur dlouhý 132 cm a vážícího něco málo přes 40 kg. Obvykle ale trofejní ryby nekončí na talíři. Tam může skončit pro našeho rybáře pouze 7 kg ryb za den a z toho jen 2 ušlechtilé ryby (kapr, candát, sumec, štika).

Ať už jezdíte k vodě pro zábavu nebo pro rekordy, tak jako tak je na rybách krásně. Nás to na čtyřkolce baví. A co vás?

 

 DSC2776
 DSC2646
 DSC2658
 DSC2654
 DSC2639
 DSC2753
 DSC2786
 DSC2789
 DSC2704
 DSC2713

 

Technické parametry CFMOTO Gladiator UTV1000 EPS a CFMOTO Gladiator X520

Dodavatel: Journeyman.cz

Gladiator UTV1000 EPSGladiator X520

Pro 3 osoby

Rozměry: Délka 2945 mm, Šířka 1615 mm, Výška 1850 mm, Rozvor 2050 mm

Rozměry korby: 1330 x 850mm (více jak EUR paleta), Nosnost korby: 365 kg

Motor: 4-taktní 8-ventilový dvouválec / 85 koní (63,4 kw)/7800 ot.

Převodovka: automatická CVT - variátor CV-Tech / uzamykatelný přední/zadní diferenciál

4x4 pohon: odpojitelný

Brzdy: kotoučové hydraulické, ruční brzda

Odpružení: nezávislé, seřiditelné / dvojitá ocelová A-ramena

Tříletá záruka a doživotní záruka na rám

Palivo: nádrž 40 litrů, bezolovnatý benzin 95 Oktanů

Tažné zařízení: homologované, ISO50

Pro 2 osoby

Rozměry: Délka 2100 mm, Šířka 1100mm, Výška 1350 mm, Rozvor 1260 mm

Nosiče: vpředu a vzadu

Motor: 4-taktní 4-ventilový jednoválec / 36 koní (26,8 kw)/6500 ot.

Převodovka: automatická CVT - variátor CV-Tech / uzamykatelný přední/zadní diferenciál

4x4 pohon: odpojitelný

Brzdy: kotoučové hydraulické, ruční brzda

Odpružení: nezávislé, seřiditelné / dvojitá ocelová A-ramena

Tříletá záruka a doživotní záruka na rám

Palivo: nádrž 15 litrů, bezolovnatý benzin 95 Oktanů

Tažné zařízení: homologované, ISO50

Volitelné příslušenství:

Čelní sklo/ kabina
Ochranný kryt podvozku
Nástavba/ kryt korby,
Ochranný rám,
Nosič na tažné zařízení

Volitelné příslušenství:

Ochranné kryty ramen
Ochranné rámy – přední, zadní, boční
Vyhřívané rukojeti a páčka plynu
Úložný uzavíratelný box
Plachta na čtyřkolku

 


Jednovalce 300 250

Ojeté neznamená špatné