Čtyřkolky v tak trochu jiném světle. Stroje, které právě často pomohou přežít, zažít a prožít nevídané. Podívejme se do světa těch největších, silných, speciálně upravených strojů pro nejtěžší nasazení, které s těmi stroji z dovolené mají společný opravdu jen název „čtyřkolka“.  

ctyrkolky gladiator hlavni foto

Čtyřkolkové speciály

Na světě je dnes z globálního hlediska cca 5 firem, které jsou schopny ve velké produkci a v odpovídající kvalitě vyrábět množství pracovních 4x4 strojů, které jsou následně schopny být upravovány pro poměrně vyhraněné užití. Jedna z těchto firem mám dokonce vlastní „defense“ sekci, která se věnuje čistě vojenským účelům. Ty další, mezi které patří stroje CF Moto Gladiator, jsou schopny díky své konstrukci schopny být upraveny, přestavěny a vyladěny pro účely armády, policie, hasičů, záchranářů, dále pro soukromé bezpečnostní agentury anebo jako speciální doprovodná vozidla. A jelikož se ne nadarmo říká „zlaté české ručičky“, se spoustou podobných speciálních čtyřkolek se potkáte i u nás doma.

Když začala počátkem nového tisíciletí válka proti terorismu v Afghánistánu, brzy se do koalice přidala i speciální česká policejní jednotka SOG, která si velmi brzy vydobyla respekt nejen u obávaného Talibanu, ale hlavně i v řadách spojeneckých speciálních jednotek. Jednotka používala těžce upravené a vyzbrojené silné 800 cc americké čtyřkolky a zcela unikátně upravené české vozy Tatra, které v nepřátelských řadách oprávněně vzbuzovaly hrůzu. Všechny tyto stroje byly upraveny dle českých požadavků, v českých firmách tak, aby byly schopné rychlých přesunů v těžkém terénu, v extrémních podmínkách a extrémních situacích. Dvoumístné zesílené čtyřkolky vybavené 30 mm granátomety a kulomety, s prodlouženým dojezdem, s možností totálního „black outu“ – tedy okamžité zhasnutí všech světel při zachování plného chodu stroje, se speciálním tlumiči výfuků, se originální přepravní výbavou…Stroje se mimořádně osvědčily a dnes patří army čtyřkolky k celkem běžné součásti každé větší armády.

Policejní Gladiatoři

Glad X8 policie 1I v ČR naleznete podobně upravené speciály. Po ukončení mise v Afghánistánu někteří bývalí členové speciálních jednotek využili svých znalostí a ve spolupráci s největším dovozcem pracovních čtyřkolek do ČR, českou firmou Journeyman CZ, začali připravovat zcela unikátní speciály. Na základě zkušeností byly vytvořeny opravdové originály, které na světě nemají obdoby. Díky znatelně nižší vstupní ceně a velmi bytelné konstrukci strojů CF Moto a SMC, se upravily běžně dostupné komerční stroje typu SMC Jumbo 720/850 Long a hlavně pak CF Moto Gladiator X8 V-Twin, mnoho let nejprodávanější stroj ČR i SR. Velkým úspěchem této spolupráce pak bylo vítězství v tendru na dodávku cca 50 ks speciálních policejních čtyřkolek. Jedním z hlavních důvodů vítězství v tak náročném tendru byl i fakt, že čtyřkolky Gladiator X8 splnily všechny velmi netradiční požadavky Policie ČR. Tyto speciály mají i svou vlastní homologaci a musí splnit vysoce nadstandardní požadavky v oblasti záruk. Policejní čtyřkolky Gladiator X8 musí být v neustálé pohotovosti, jsou vybaveny moderní komunikační technikou, majáky, v základní výbavě s posilovačem řízení, dvěma navijáky, tažným zařízením, speciálními nosiči a bytelným ochranným rámem s pátracími světly. U stroje byla zcela přepracována elektřina, tito speciální Gladiatoři mají mj. i dvě baterie, jsou vybaveny speciálními výfukovými „silencery“…Každý z policejních Gladiatorů lze osadit sadou sněžných pásů, takže využití plně vybavených velkých 4x4 strojů je opravdu celoroční a celorepublikové. Gladiatoři slouží velice úspěšně ve složkách Policie ČR již třetím rokem a jejich pravidelné používání v rámci pátracích a speciálních operací potvrzuje, že si tyto stroje našly své pevné místo ve složkách IZS.

Armádní speciály

Neméně zajímavý počin vznikl ze stejné spolupráce, na platformě druhé značky největšího dovozce čtyřkolek do ČR, modelu SMC Jumbo. Zde se zcela jasně využilo zkušeností s úpravami na vojenské speciály a vznikl prototyp speciálu, který je jak cenově dostupný, tak hlavně pak relativně snadno upravitelný. Obě značky CF Moto i SMC nabízí nebývale robustní konstrukci, která snese i poměrně zásadní zatížení (na modely CF Moto poskytuje dovozce doživotní záruku na rám!), pro dané účely i rozumné odpružení, a hlavně zázemí pro dostatek dílů a příslušenství. Stroj se dělal pro ostré testování včetně střelby z granátometu, byl tedy připraven pro plné využití. Komerční komponenty (speciálně pak standardní tlumiče) ukázaly nebývalou výdrž, vojenské úpravy zase zkušenosti ze strany bývalých členů SOG. Čas ukáže, zda se podobné stroje jednou objeví i ve speciálních složkách. U tohoto stroje stojí za zmínku přesný popis a výbava, aby si nezasvěcený člověk mohl udělat představu o tom, co obnáší taková speciální přestavba.

FR-ATV GUARDIAN – JUMBO 720R LONG

Glad X8 hasicFast Response - All Terrain Vehicle je multifunkční vozidlo konstruované na základě komerčního typu čtyřkolky pro provádění vojenských, policejních a záchranných akcí v nepřístupném terénu. Je koncipováno jako lehký, vysoce pohyblivý prostředek s extrémní průchodností terénem a vysokým stupněm využitelného zatížení. Je transportovatelný vzdušnými prostředky včetně vrtulníků typové řady Mi-17. Posádka vozidla je dvoučlenná, kdy řidič/jezdec se věnuje řízení vozidla a sledování terénu před sebou, policista/spolujezdec sleduje okolní terén, naviguje a je schopen reagovat na nepředvídatelné situace za jízdy.

Vozidla stejné koncepce byla používána Skupinou speciálních operací SOG v Afghánistánu v operaci ISAF v letech 2007 – 2009. Nasazení čtyřkolek s lafetovaným granátometem AGS – 17 ráže 30 mm a kulometem MINIMI ráže 7,62 mm bylo vyhodnoceno jako jedno z nejúspěšnějších v historii této operace.

Parametry výzbroje, výstroje a vybavení:

Lafetované zbraně: granátomet AGS-17 30 mm, granátomet Mk 19, 40 mm, kulomet M240/ MINIMI 7,62 mm NATO, kulomet M2HB ráže 50.

Vezené zbraně: protitanková střela RPG 7, útočné pušky Bushmaster M4 5,56 mm NATO, odstřelovací puška CheyTac 408. Chey

Speciální úpravy: Blackout mode a IR světla (IR light Stealth III Gen, přídavná IR C-NITE), ochrana podvozku (eloxovaný hliník), výfuk s tichým provozem, zesílené rámy a nosiče, zadní ochranný rám, přední a zadní naviják, přídavná světla, přepravní systém, záložní baterie 12V, výplň pneu SLIME a další. Tento konkrétní model byl úspěšně odzkoušen a testován pro potřeby armády a v rámci terénního testování byla odzkoušena i ostrá střelba z granátometu AGS-17 30 mm.

V bojovém nasazení ve světě jsou v podstatně větší míře než klasické čtyřkolky používány speciální vozidla typu SSV (side by side vehicle). Z laického pohledu se vlastně jedná o určitý typ „buggy“, která je podobně jako výše uvedené čtyřkolky přizpůsobena pro specifické použití v extrémním nasazení. U těchto strojů se potkáte s lehkým pancéřováním, speciálními výztuhami, nosiči, konkrétně pro tyto účely vyráběnými nepropíchnutelnými a neprůstřelnými pneumatikami. Vozidla této kategorie mají samozřejmě nespornou výhodu v možnosti přepravy většího množství nákladu, ve 4-místné verzi i poměrně slušnou možnost dovozu bojové jednotky a díky objemnější nádrži i větší akční rádius. Nevýhodou může být velikost a menší obratnost. Klasická čtyřkolka je schopna projet opravdu neskutečné terény, „buggy“ musí přeci jen myslet na šířku a rozvor. Výše uvedené stroje jsou většinou kategorie SSV, což jsou v civilním pohledu opravdu bugyny hlavně pro zábavu. Nedávno se ovšem na Ukrajině objevily stroje, které i v ČR znají převážně farmáři, myslivci či komunální služby. Jedná se o klasické pracovní nákladní čtyřkolky kategorie UTV (universal terrain vehicle) CF Moto Gladiator UTV830 (originální tovární značení Uforce/Tracker) uzpůsobené pro rychlý přesun a boj. Zajímavostí je hlavně v tomto případě výzbroj, která je i z pohledu speciálních úprav více než netradiční. Na základě požadavků Ministerstva vnitra Ukrajinské republiky byl vytvořen speciální řízený protitankový raketový systém Stugna-P, postavený na komerční platformě CF Moto UTV Uforce. Na první pohled nijak zásadně přepracovaný stroj nese ovšem nebývalý náklad – tandemové raketové hlavice o váze 24,5 kg, o kalibru 100 mm a maximálním dosahu střelby 5 km. Při reálné možnosti dosáhnout s UTVéčkem ryhlosti přes 100 km/h (800 cc verze má výkon více jak 63 Hp) se jedná o poměrně hodně zajímavý pozemní stíhač, který má navíc velkou průjezdovou schopnost, a i v těžkém terénu je velmi obratný. Velmi zajímavý, a asi i relativně levný počin, má ovšem z pohledu laika jeden nedostatek – určitě bych se vzhledem k takřka nulové ochraně do boje proti tankům pouštěl z řádné vzdálenosti…

Jak vidno, lehké bojové vozidlo lze postavit opravdu na jakékoliv platformě některého z předních světových výrobců, kam značka CF Moto bezesporu již mnoho let patří. Továrna CFMOTO byla založena v roce 1989 a nyní zaměstnává více než 1500 lidí. Od svého vzniku vyrobila 98 typů vozidel a 51 typů motorů, kvalitní CFMOTO produkty distribuuje ve více než 70 zemích a regionech světa. Výzkumný a vývojový tým společnosti CFMOTO se skládá z více než 200 zaměstnanců z několika zemí, CFMOTO vlastní více než 110 patentových řešení. Čas, úsilí a odborné znalosti investované do rozvoje systému řízení kvality umožňují poskytovat vynikající a důvěryhodné produkty bezkonkurenční kvality za vynikající cenu. Dlouhodobý a úspěšný růst firmy umožnil další rozvoj i na mezinárodním poli. CF MOTO již několit let velmi úspěšně spolupracuje na úrovni "joint venture" s rakouským motogigantem KTM a špičkovým designerským studiem KISKA.

Gladiatoři v IZS a soukromé sféře

Glad X550 rescueStroje Gladiator jsou populární napříč celým čtyřkolovým spektrem. Již celou dekádu jsou stroje CF Moto Gladiator zdaleka nejprodávanějšími čtyřkolkami s velmi dobrou pověstí. Je tomu z mnoha důvodů, mezi nimiž vyniká hlavně kvalita, skvělá cena, perfektní dostupnost náhradních dílů a profesionální servis v největší dealerské síti a zázemí největšího čtyřkolkového importéra. Čtyřkolky Gladiator mají za sebou i veleúspěšnou závodní historii v nejnáročnějších tuzemských i zahraničních off-road seriálech.  Jako speciální bonus je tu pak nadstandardní 3-letá záruka. Ne nadarmo tedy slouží jak u zmíněné státní Policie ČR, tak u státních i dobrovolných hasičů, v záchranných složkách, jako doprovodné vozy při zajišťování sportovních či kulturních akcích a samozřejmě jako velmi dobře konfigurovatelné stroje pro ochranu objektů. Rozsáhlá nabídka příslušenství umožňuje na zakázku udělat „soft“ verze security vozidel, kdy lze stroj vybavit běžně dostupnými doplňky. Držáky zbraní, speciální kanystry na palivo i jiné tekutiny, prostorné kufry či nepromokavé vaky, speciální ráfky, silniční nebo naopak extrémní terénní pneumatiky, nástavby, zbarvení. Důkazem, jak snadno se dají na zakázku stroje vyladit, uvádíme znovu již zmíněné stroje SMC Jumbo, tentokrát v silné dvouválcové motorizaci 850 V-Twin a populární model Gladiator X8 V-Twin. Jumba byla upravena pro potřeby české soukromé bezpečnostní agentury, která hlídá solární elektrárny. Ve fotogalerii uvedené pískově zbarvené stroje Gladiator X8 pak byly dodány soukromé firmě na ochranu objektů ve válce zmítané Sýrii. Vysoce specializovaná zakázka byla realizovaná v době nejprudších bojů s IS, dosud stroje na území Sýrie úspěšně slouží.

Čtyřkolky, ať to jsou klasické ATV, UTV nebo SSV, si evidentně našly své pevné místo i v takových specializovaných oborech a službách, jako je armáda, policie či záchranné složky. Pomáhají, zachraňují, slouží. A Češi opět dokázali, že dokáží věci nevídané. Policejní Gladiatoři, armádní Jumba, specializované security stroje, to vše pomáhá lidem v nouzi PŘEŽÍT!


Jednovalce 300 250

Ojeté neznamená špatné