Test gladiator X450 hlavni foto

Nová generace strojů CFMOTO Gladiator je stále na výsluní popularity. Dlouhodobě je nejprodávanější model Gladiator X450. Připomeňme si jeden z prvních testů Gladiatora X450, který je doplneň o homologační změny a inovace v průběhu 4 let prodejů. 

První várka strojů z listopadu 2015 byla během pár dnů beznadějně vyprodaná. Další taky, další taky, další taky, další taky… Proč? Dlouho se na výsluní zákaznické přízně slunila dvouválcová osmistovka X8. Samozřejmě – velký, silný, atraktivní stroj. Proč malá čtyřistapadesátka, vlastně čtyřstovka podle objemu motoru?

Ono důvodů hned několik a je potřeba je smíchat v tom správném poměru, aby vznikl onen atraktivní koktejl, který oslovuje masy.

Prvním podstatným prodejním argumentem je dobrá cena. Za základních 119 990 Kč totiž u konkurence koupíte minimálně o generaci starší stroj. A to si hodně rozmyslíte, jestli svoje uškudlené kačky vložíte do stroje, který už léta potkáváte po lesích, nebo do novinky s novou technikou… V ceně v základní Black Edition je naviják, homologované tažné zařízení, zásuvka 12V i USB, alu kola jsou standardem od druhého stupně výbavy. Samozřejmostí je digitální displej, přední i zadní nosič či světla s LED technologií. Zajímavým technickým prvkem X450 je výrazné zakrytování podběhů, aby se k motoru, elektrice a dalšímu dostávala menší porce vody, bláta a kamení.

IMG 2848Za druhé je čtyři pade prostě pěkná mašina. CF Moto na rozdíl od některých svých asijských konkurentů nehazarduje s nesmyslným designem, a když je něco pěkné a dobře se to prodává, tak novinka nepůjde úplně jinou cestou, aby „se to zkusilo“. X450 tak svými tvary odpovídá současnému designovému jazyku značky a ten je jednoduše z oblasti Tchaj-wan – Čína asi nejpříjemnější a celosvětově snadno akceptovatelný.

No a za třetí – je na co navazovat. Od okamžiku představení modelu X8, který znamenal zásadní zlom v historii značky CF Moto, je každý další představený model netrpělivě očekáván a každý zaznamenává velmi dobré přijetí zákazníky. Nová generace si totiž pořád zachovává servisní bezproblémovost při výrazně modernější technice.
A jak to jezdí? Glad 450 je zatím nejmenší z rodinky 4x4 od CF Mota a díky tomu je tahle čtyřkolka geniálně obratná, prostupná a lehká pro ovládání. Tentokrát jsme testovali krátkou verzi doplněnou o posilovač řízení. U té je pocit z lehkého řízení a geniální obratnosti ještě umocněný právě použitím EPS. Trial mezi stromy, otočky na místě a další kratochvíle jsou pro tuhle čtyřkolku hračkou. Výkonu má dost na cokoliv, co s terénem souvisí, když je kopec větší, jistí to redukce. Točivá čtyřstovka krmená vstřikovacím systémem od Bosche strčí do kapsy většinu (ne většinu, všechny...) čínských i tchajwanských pětistovek díky skvělému variátoru a silnému hornímu pásmu otáček. Variátor tady přišel o rozběhovou třecí spojku a zabírá tak okamžitě po přidání plynu, navíc šetří výkon, který třecí spojka sama o sobě vždy nějaký sežere. Variátory CF Moto odebírá od kanadského specialisty CVTech a nedají se s prapůvodními ve starých pětistovkách vůbec srovnávat. I některé konkurenční "půllitry" používají CVTECH, ale jde vždy jen o zadní, hnanou řemenici, což je zásadní rozdíl. Další vychytávkou prokazující, že při návrhu této čtyřkolky konstruktéři přemýšleli, je absence kardanových křížů. Vše je napřímo. Odpadá tak další segment, který způsobuje ztráty výkonu.

IMG 2801Dalším plusem je nadprůměrné odpružení. Ve srovnání s konkurencí je to jiná dimenze. Pohodlné, přitom jisté a pevné.

Brzdy s jen jednou páčkou na řídítkách jsou sice u CF Mota trochu nezvyk, ale fungují dobře a už se není třeba trápit lankovým převodem na levé páčce.

Gladiator X450 se prostě povedl a i proto v prodejích tvrdě válcuje svoje soupeře ve stejné cenové hladině…

3 roky poté...

Potud původní test Gladiatora X450, kdy byl stále ještě relativní "novinkou". Situace se za 4 roky s tímto modelem nijak zásadně nezměnila. CF Moto Gladiator X450 se stále hřeje na předních místech v žebříčku popularity. Gladiator dostal v roce 2016 silnější dvojče model X520, který ještě zvýraznil výhody populární řady jednoválců. Co se změnilo v důsledku nových homologací, které vešly v platnost 1.1.2017? 

Předně Gladiator X450 v kategorii homologace L7e dostal tři zásadní technické změny - plní normu EURO4, takže nově má dva katalyzátory. To pro běžného uživatele asi není věc zrovna nejdůležitější, ty další dvě jsou ale o poznání zajímavější. Gladiator dostal v rámci inovace brzdy na všechny 4 kotouče, čímž se znatelně vylepšil brzdný účinek celé brzdové soustavy. V kombinaci s přesně fungující motorovou brzdou dostáváte do ruky poměrně velký rozdíl oproti předchozím generacím starších Gladiatorů. Řidítka jsou opět osazena dvěma brzdovými páčkami, levá parkovačka s aretací, pravá pak spolehlivě brzdí  přední kola. Samozřejmostí zůstává klasická nožní brzda na všechna 4 kola. Další celkem zásadní změnou je osazení zadní rozvodovky 100% uzamykatelným zadním diferenciálem. Takže k dispozici máte plnohodnotnou 4x4 pracovní čtyřkolku s oběma uzamykatelnými diferenciály.  Klasický přepínač 4x4 byl doplněn o další tlačítko, k červené 4x4 a žluté uzávěrce předku přibyl modrý čudlík uzamknutí zadního difu. Ovládání stejně snadné jako u předku, oproti předchozí generaci se lehce změnila grafika zapojení na displeji. Modernizací pak prošel i příplatkový posilovač řízení (příplatek stále za sympatických 15.000,-), který má lepší charakteristiku hlavně při jízdě po silnici. Všechny změny jsou rozhodně ku prospěchu a zvyšují komfort užití čtyřkolky pro pracovní i rekreační použití.

Gladiatora X450 můžete stále také zakoupit v "traktorové" homologaci, která vychází o něco levněji a v této homologaci je např. výrazně levnější pojištění stroje. Zákazník dostává v modelu Gladiator X450 (dostupný v klasické krátké i v populární prodloužené verzi X450-A) plnohodnotný stroj, který v podstatě vzhledem k tomu, co nabízí (3-letá záruka, kvalita a spolehlivost, dostupnost dílů a všeobecná servisní dostupnost...) nemá vážnou konkurenci. Naopak, svou cenou míří do kategorie strojů, kde vše výše uvedené často tak úplně neplatí. Technické specifikace, ceny a další info naleznete na stránkách dovozce Journeyman CZ

 

180828 CFORCE-450L Left45 167
180828 CFORCE-450L Right 167
180828 CFORCE-450S- Right 167
180828 CFORCE-450S Left45 167
DSC 0253
DSC 0776
IMG 0473
X450 Ranch 1
X450 Ranch 2
X450 Ranch 3
X450 Ranch 4
cfmoto cforce450 102


Jednovalce 300 250

Ojeté neznamená špatné