Jak začít podnikat v oblasti čtyřkolek

19.09.2016 | Kamil Štajgl |

Je známou informací, že co se týká obchodních společností v ČR, nejvíce zastoupenou je u nás společnost s ručením omezeným (s.r.o.). Tento způsob podnikání je z pohledu mnoha lidí nejpřitažlivější. Za poslední dobu tato forma obchodní korporace prodělala nějaké změny. Pojďme se tedy podívat společně na to, jak si s.r.o. založit, například v oblasti čtyřkolek.


Zjistěte si co nejvíce informací

Ať už chceme začít s čímkoliv, měli bychom si o tom, co nejvíce zjistit. Každá informace je k dobru. Stejné je to, i pokud si rozhodnete podnikat a uvažujete o založení s.r.o. Je dobré seznámit se s ustanoveními Zákonu o obchodních korporacích a také se specifickými ustanoveními, které regulují přímo společnosti s ručením omezeným. Je důležité se také seznámit s Občanským zákoníkem, kde najdete informace třeba o požadavcích na obchodní tajemství, orgánech společnosti, právech a povinnosti společníků, změně společenské smlouvy, atd.

Co budete potřebovat při založení společnosti

Při založení s.r.o. potřebujete tzv. společenskou smlouvu, pokud je více zakladatelů. Je-li pouze jeden, tak zakladatelskou listinu. Oba dva dokumenty se vyhotovují u notáře, je to tedy notářský zápis. Aby se mohl takovýto dokument sepsat, musí obsahovat tyto nezbytné body:

  • Název společnosti – na první pohled to působí, jako banální věc, ale název společnosti by se neměl shodovat s jiným již existujícím, aby neměl být žádnému podobný. Pokud si nejste jistí, jestli váš název je správně zvolen, můžete si to „překontrolovat“ na webových stránkách www.justice.cz, kde je seznam všech firem, tedy i jejich názvů.
  • Sídlo firmy – do obchodního rejstříku se také zapisují informace o sídle vaší firmy, jako je adresa, výpis z katastru nemovitostí ohledně nemovitosti a také souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním sídla firmy.
  • Předmět podnikání a činnosti společnosti
  • Údaje o zakladateli/společnících – jako ve většině dokumentech se uvádějí jména, adresy, data narození. Dále se uvádí výše vkladu společníků, od čehož se pak odvíjí i míra moci ve společnosti, co se týče rozhodování. Ale nemusí to tak být, nově se může poměr výše vkladu a podílu na rozhodování ve společenské smlouvě upravit.
  • Základní kapitál a splnění vkladové splatnosti – minimální výše vkladu u každého společníka je 1 Kč, ale minimální výši kapitálu se nedozvíme, není nikde dána, ale odvíjí se od výše podílů společníků. V notářském zápise by měla být zaznamenána vkladová povinnost zakladatelů i datum jejího splnění. Pokud společenská smlouva umožňuje vnik různých druhů podílů, měli by být v notářském záznamu také zapsány spolu s povinnostmi a právy s nimi spojenými
  • Údaje o jednatelích – zde platí to, co u údajů o zakladateli čí společnících, je nutno uvést důležité a základní informace o jednateli, popřípadě jednatelích a pokud je jich více, tak logicky, jakým způsobem budou jednat za firmu a jestli budou jednat samostatně nebo společně.
  • Údaje o správci vkladu – podání základních informací o osobě, která má na starosti vklady před vznikem společnosti
  • Údaje o nepeněžních vkladech – uvádí se v případě, že jeden ze společníků se rozhodne dát vklad například v podobě věci (auta), pak musí být zahrnut ve společenské smlouvě spolu s jeho oceněním.

Se všemi těmito informacemi si můžete založit společenskou smlouvu, či zakladatelskou listinu. Takovéto dokumenty pak budete potřebovat při vyřízení živnostenského listu a při jednání s bankou.

Zápis do obchodního rejstříku

Poté, co došlo k založení s.r.o., máte 6 měsíců na podání žádosti na zápis do obchodního rejstříku. Vše si můžete vyřídit sami a nebo lze nově využít variantu přímého zápisu prováděného notářem. Tato varianta je méně časově náročná, notáři poskytnete všechny dokumenty nutné pro zápis do obchodního rejstříku a zápis je prováděn dálkovým přístupem.

Kolik vás to bude stát?

To, že minimální výše vkladu je 1 Kč, je pěkná věc, ale zdaleka to není jediný poplatek, který je nutný při založení firmy. Další poplatky jako třeba prvozápis do obchodního rejstříku, správní poplatek za ohlášení činnosti, odměna notáři, zakládání společnosti, zprovoznění systémů pro zápis do obchodního rejstříku či odměna advokátovi v případě, že jste využili jeho pomoc, se pohybují ve stovkách až několika tisících korunách. Pokud se tedy chcete pustit do podnikání, hodláte si založit s.r.o. a zároveň zveřejnit vaše sídlo firmy, vše dobře zvažte. Je-li váš záměr přesto kladný, můžete začít s podnikáním se čtyřkolkami!


  Poslední články

Povinné ručení pro čtyřkolky: Volba nebo…
Neznalost předpisů neomlouvá …

HandyCup na veletrhu Motocykl Praha 2016
Návštěvníci, kterých bylo na Motocyklu…

Co je povinné ručení a jak nás chrání
Začneme tím, že se samozřejmě jedná o…

  Poslední novinky na fóru

Spam ve schráncce
Správa tohoto webu jde úplně do hajzlu.…

rada co vybrat...
Zdravím... chtěl bych poradit, sháním…

WRCup TROPHY 4.7.2015 VVP Koliňanský vrch
!!!! PRETEK ZRUŠENÝ !!! - Nízky počet…

Komentáře
Opište tento text:
  'ctyrkolky.com'
K tomuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Kalendář

po út st čt so ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Facebook

Staňte se načimi fanoušky na facebooku\

Čtyřkolky.com  - Články  - Jak začít podnikat v oblasti čtyřkolek
Přidat do oblíbených